تبلیغات
رهپویان خورشید - فرهنگ موبایل داری

 
میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد. برگزاری اردوی زیارتی مشهد مقدس ویژه مدیران حلقه صالحین سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد
فرهنگ استفاده از ابزارها و سرویس های تکنولوژیک ، بحث بسیار مهمی است که همواره بسیاری از مردم خواسته یا ناخواسته درگیر و دست به گریبان آن هستند.
این روزها استفاده از این ابزارها، که مهمترین آنها موبایل، تبلت و لپ تاپ است، بسیار شایع شده است. جدا از آگاهی چگونگی استفاده فنی از این ابزارها ، فرهنگ رفتاری آن بسیارمهم و قابل توجه است که زیر پا گذاشتن آن در بسیاری از جوامع ، بی ادبی و بی احترامی به حساب می آید. در این باره امروز به چند مورد از رفتارهای شایع و نادرست اشاره می کنیم(البته به زبان طنز) بیاییم چند مورد رو با لحن خودمانی دور هم مرور کنیم.

مورد دوم:(دوم رو اول می گم چون مهم تره)
یکی از مواردی که همه ما از اون متنفریم تماس کاری زیاد و پیامک بازی بیش از حد میان جمعی دو سه نفره و یا بیشتر است ؛ به طوری که جو جمع رو تحت تاثیر قرار می ده . تصور کنید با دونفر از دوستانتان در حال گفت و گو هستید، برای شما چپ و راست پیامک میاد. حتی امکان داره دوست دوران مهدکودکتون هم این وسط یاد شما بیافته و بهتون زنگ بزنه . مسلما ، دوستان شما بهتون نمیگن اوووووووووه استاد، چقد تو با حالی ، چقد سرت شلوغه ، ما اصلا به تو نمی خوریم!
تحقیقات شهرداری "شهر قشنگ" نشون داده که 73/8 درصد از دوستان این جور موقع شما رو مورد لطف و عنایت خودشون قرار میدن و حداقل چیزی که بهتون میگن اینه که جمش کن بابا اون ماسماسکو!
اون 26/2 درصد دیگه هم اگه بهتون چیزی نگن، حتما یه چیزای خیلی بدی تو دلشون بهتون میگن ، حق دارن دیگه خب!
مورد اول
عنایت داشته باشید ، یکی دیگه از مواردی که خیلی بده ، اینه که شما به چه حقی بدون اجازه طرف پشت خط، صداش رو تو جمع میذارید رو بلندگو؟!ها؟! شرم نمی کنید؟!
باز هم تحقیقات ما نشون میده که توی این جور مواقع، طرفی که صداش داره از بلندگو پخش می شه ! یکدفه بهتون یه جمله ای میگه که تصورات دوستانتون درباره شما، به قول آقوی همساده کلاه قرمزی ، له میشه آقو!ها ها ها... حالت جا اومد؟!
مورد سوم
تصور کنید که شما با یکی از معلم هاتون در حال پیامک زدن هستید و تلاش می کنید معلمتون رو راضی تا امتحان ریاضیتون رو کنسل کنه! برای این امر شما یک پیامک چهار پارتی شامل گزیده ای از کتاب گلستان سعدی رو با هزار آب و تاب براش میفرستین و بعد از هشت دقیقه و 33 ثانیه ، یک پیامک میاد. شما هم حمله ور می شید به سمت گوشی با کلی ذوق دکمه رو فشار میدین و میبینین که " دهکده پارک آبی پارس"  بوده . ببخشید پیامکه دیگه ، یهو میاد. یه کم دیگه صبر میکنین تا جواب میده ،بازش میکنین ، میبینین که نوشته " مرسی"  و اصلا توجهی به منظور اصلی شما نکرده ! یعنی با این کار یه کپسول آتش نشانی روی ذوق شما خالی می کنه!
مورد چهارم
همیشه شرایط طرف مقابلتون رو برای جواب دادن به پیامک یا تماس خودتون درک کنید. حالا این که گفتی یعنی چه ؟؟!!
براتون مثال میزنم.
1- وقتی میدونید طرفتون پشت فرمونه که خیلی خطرناکه ؛ پشت فرمون که میگم شامل فرمون موتور هوندا 125 هم میشه ها!
2- وقتی میدونید طرفتون توی جلسه خیلی مهمیه (مثلا جلسه بحرانی جهت پیدایش مادر هاچ زنبور عسل)
3- وقتی میبینید طرفتون در شرایط فیزیکی مناسب برای پاسخ دادن نیست!
مثلا مورد بوده که طرف توی عسلویه تا کمر تو چاه نفت بوده ، از هر انگشتش یه چیکه نفت می چکیده ، برادرش گیر داده که این حقوق عسلویه رو چیکار میکنی ؟ چرا برام xbox نمی خری ؟! محققان ما توی این لحظه به مدت 1686 روز کاری هنگ کردن.
4- وقتی طرفتون در شرایط فکری برای پاسخگویی به پیامک شما نیست مثلا اصلا خودم همین لحظه که دارم این مطلب رو برای شما می نویسم ، نیاز به تمرکز دارم ، مگه نه ؟ خوب، حالا طرفم هی اس میده که : « یکی از خصوصیات اخلاقی من که تو خیلی دوست داری ، چی است ؟ یکی از خصوصیات اخلاقی من که تو رو خیلی آزار میده ، چیه؟ با ذکر مثال توضیح بده !» یه کم صبر کنید جواب بدم لطفا ! اگه جواب ندم ، تا صب پیامک میده ، ببخشید ! خوب، ببخشید معطلتون کردم ، جونم براتون بگه که خلاصه از این موارد زیاد است .خودتون رعایت کنید دیگه ، حتما باید بهتون توهین بشه !؟
مورد پنجم
این مورد هم خیلی مهمه ، پس توجه کنید که امکان داره یه روزی خودتون توی این مصیبت قرار بگیرید ، دوست من ! وقتی بنده خدایی توی مکان های عمومی مثل اتوبوس ، تاکسی یا مترو اجبارا در کار شما قرار گرفته ، چه گناهی کرده که برایش پیامک اومده یا مجبوره که جواب بده که تو چار چشمی ضل زدی تو صفحه گوشیش ؟! شاید سربریده تو پیامک باشه فضولی آیا ؟! دوست فضول من ، تلاش کن در این مواقع سرت رو برگردونی یه طرف دیگه و بزاری طرف با آرامش جواب بده ! اگر آرتروز گردن گرفتی ، با من ! 
مورد بوده که طرف توی مترو توی پیامک نوشته : ـ یارو بند کفشش بازه » یک دفعه هفت نفر همزمان نگاه کردم به بند کفششون ! اصلا ، ضرب المثل داریم که در حریم خصوصی بازه، حیای تو چی میخواد این وسط ؟!
مورد ششم
وسط مجلس ترحیم ، همه نشسته اند که ناگهان صدای زنگ مستاجن موبایل فراگیر می شه که البته از قرائت و اجرای زنگ مذکور شدیدا معذوریم ! روایت داریم که در این لحظه 99 بار ضربه با دمپایی نیکتا به دهان شخص مورد نظر حلال است !دوست خوب من ، موبایل یه آپشنی داره به اسم سایلنت ! کتابخونه ، مجالس رسمی ، مکان های عمومی که سکوت مهمترین بخش اون هست ، جلف بازی و بی فرهنگی نمی پذیرد! 
خوب ، دوستان  ، تا اونجا که میدونستم نوشتم رعایت نکات ایمنی که بهتون توصیه میشه ، را بکنید تا بعد .........
شهرداری شهر قشنگ

برچسب ها: فرهنگ موبایل داری،  
نوشته شده در تاریخ دوشنبه 1392/10/9 توسط حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی فاطمه زهرا(سلام ا... علیها)