تبلیغات
رهپویان خورشید - تبیین دیدگاه و هویت فلسفی شهید مطهری

 
میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد. برگزاری اردوی زیارتی مشهد مقدس ویژه مدیران حلقه صالحین سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد

تبیین دیدگاه و هویت فلسفی شهید مطهری ضروری‌ترین وظیفه در مقطع كنونی است.
 حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی در دیدار اعضای شورای مركزی ستاد بزرگداشت استاد شهید مرتضی مطهری، از این شهید والامقام به عنوان فیلسوفی صاحب نظر و آشنا به فقه و عرفان یاد كردند و افزودند: شهید مطهری در میان فلاسفه معروف اسلامی، تنها فردی است كه دیدگاه فلسفی او به مسائل اجتماعی و سیاسی و حتی مسائل زندگی تسریع می‌یابد و باید این ویژگی منحصر به فرد استاد مطهری به طور صحیح معرفی شود.
ایشان، تبیین دیدگاه و هویت فلسفی شهید مطهری را ضروری‌ترین وظیفه در مقطع كنونی ارزیابی و خاطر نشان كردند: لازمه این كار، استفاده از مجموعه‌ای از فضلای فلسفه دان، روشنفكر و آشنا با آثار ایشان است تا مكتب فلسفی شهید مطهری ارائه شود.
حضرت آیت الله خامنه‌ای با قدردانی از اقدام‌های انجام گرفته برای نشر آثار شهید مطهری و آشنا كردن قشرهای مختلف جامعه بویژه دانش آموزان و دانشجویان با این آثار افزودند: با ارائه مكتب فلسفی شهید مطهری به عنوان مبدأ دیدگاه فكری ایشان، امكان تحقیق درباره ابعاد گوناگون آثار شهید مطهری بسیار دقیق‌تر امكان‌پذیرخواهد بود.
  1. شهید مطهرى هماهنگ با تحصیل به تهدیب خویش كوشید و همواره در دو جبهه تعلیم و تهذیب باهمتى بلند و پشتكارى عجیب به كسب فضایل اخلاقى و رفع رذایل اخلاقى و فهم مسایل روزگار گذارند. وقتى احساس كرد براى سازندگى و آماده ساختن جامعه نیاز به جوانان متعهد و مسئول دارد كه در بحرانهاى جهانى حافظ اسلام و نگهدار احكام الهى باشند.سال 1331 ه.ش، به تهران آمد و با تدریس در دانشكده الهیات پایه گذار خدمات فرهنگى بزرگی گشت.

استاد مطهرى، معلم و مرشد بزرگ انقلاب، هم عزت خون شهیدان راه حق را پشتوانه شخصیت كم نظیر خود داشت و هم كرامت اندیشه و قلم علماى ربانى را. او كه عمرى را در سنگرپاسدارى از ارزشهاى مكتبى به دفاع از میراث گرانقدر پیامبر(ص)و ائمه(ع)گذارنده بود و درلحظه لحظه حیات پربارش، با هر كجى و انحراف و اندیشه هاى ناخالص مبارزه كرده بود، توانست با تكیه بر دانش گسترده و نبوغ كم نظیر و بالاتر از این دو، ایمان و خلوص سرشار خود، بلندترین گامها را در راه روشنگرى اسلام ناب و اصیل وپاسخ به پرسشهای انسان معاصر بردارد.

 او علیرغم تبلیغات بدخواهان و با وجود هزاران هزار دست هاى پنهان و آشكار كه نیت تلاششان مسخ چهره اسلام و تحریف حقیقت آن بوده و هست تفكر صحیح اسلامى را كه خود درمحضر اساتیدى همچون امام خمینى(رض)وعلامه طباطبایی و...فرا گرفته بود، با بیانى در غایت شیوایى كه حاصل سالها تدریس در حوزه و دانشگاه و تماس با اقشار مختلف مردم علی الخصوص جوانان از طریق منبر و خطابه بود به جامعه و نسل جوان تشنه و جویاى حقیقت عرضه كند.او نیازهای جوان را از نزدیک درک نمود ودرصدد رشد وشکوفایی ذهن خلاق وپدسش گر جوان بود

او هیچ گاه هیچ سوال وپرسشی را تخطئه نکرد وآن را راهی بری دانش می دانست. استاد مطهرى حماسه و اسطوره هاى فراموش ناشدنى از ایثار و عشق و مجاهدت از خود به یادگار گذاشت این عالم ربانى و متفکر روحانى كه در اسلام شناسى و فنون مختلف اسلام و و قرآن كریم كم نظیر بود، عمرشریف و ارزنده خود را در راه اهداف مقدس اسلام صرف كرد و با كجرویها و انحراف سرسختانه مبارزه كرد.

شهید مطهرى به نیازهاى جامعه مى نگریست و با هر طبقه اى مطابق فراخور فهم و نیاز معنوى خود سخن مى گفت. قلم استاد شیوا و دقیق و روشن بود حتى در بیان غامض ترین مسایل فلسفى و عرفانى خیلىآسان و قابل فهم سخن گفته است.

 شهید مطهرى همانند یك معلم دلسوز، افكار خفته جامعه را روشن كرد. او مى گفت :

«من به عنوان نصیحت مى گویم كسانى كه مى خواهند مكتب اسلام را با مكاتب دیگر تطبیق دهند وعناصرى ازآن مكتب را در اسلام وارد كنند چه بدانند و چه ندانند در خدمت استعمار هستند از این روبراى حفظ انقلاب اسلامى در آینده از جمله اساسى ترین مسایلى كه باید مد نظر داشته باشیم حفظ اشاعه استقلال مكتبى و ایدیولوژیك خودمان است

 قلم استاد، فكر و اندیشه استاد فقط براى پاسدارى از فرهنگ عمیق اسلام ودغدغه های انسان معاصر در جنبه های مختلف معطوف بود. استاد قلم خود را با خون خویش آغشته ساخت و طریقه پاسدارى از ارزشهای انسانی را به نسل حاضر و نسلهاى آینده انقلاب اسلامى آموخت.برای این که نردبان اندیشه خود را در جاى محكمى قرار دهیم، بهترین زیر بناى فكرى آن است كه مقام معظم رهبرى (دام ظلّه الوارف) در مورد آن فرموده‏اند: آن چیزى كه ما مى‏توانیم بگوییم این است كه: «مبناى فكرى انقلاب» تفكّرات شهید مطهرى است و لا غیر...

الف) نظر اسلام در مورد زن چیست؟ بالأخره روش تربیت اسلامى بر چه اصولى تكیه دارد؟ عقیده ما در مورد جهان آخرت چگونه باید باشد؟ این‏ها و صدها سؤال دیگر ذهن بسیارى از ما را مشغول كرده است و براى یافتن جواب، یا مرجعى براى پاسخگویى پیدا نمى‏كنیم یا با جوابهاى متفاوت و متضادّ روبرو مى‏شویم و یا اگر كمر همّت مى‏بندیم تا با مراجعه به منابع اصیل معارف اسلامى جواب خود را بیابیم، در پیمودن راه دشوارى كه براى جداكردن حقّ از باطل و سخن مستند از دروغ و كتاب صحیح از تحریف شده و كلام واقعى از تقیّه و نقل صادقانه از مغرضانه و... وجود دارد درمانده مى‏شویم. بهتر آن است كه پاسخ تمام پرسشهاى خود را در میان آثار شخصیتى جستجو كنیم كه مراحل دشوار تاریخ، ادبیات، منطق، فلسفه، فقه، اصول، رجال، كلام، تفسیر و عرفان را با موفقیّت كم نظیرى پیمود و روح مطهّرش كه معطّر به ولایت واقعى معصومین بود، ذهن جوّال و استعداد خارق العاده‏اش را یارى نمود تا عصاره آن معارف را در قالب كلمات ساده‏اى بریزد و معجزه‏آسا تصویر جامع‏الاطرافى از آموزه‏هاى اسلام را آماده استفاده مشتاقان نماید.

این است كه مقام معظّم رهبرى (دام ظلّه) مى‏فرمایند:

«امروز جوانان ما، دانشجویان ما، معلّمان ما، كارگران ما اگر مى‏خواهند در زمینه افكار اسلامى عمق پیدا كنند و پاسخ سؤالات خود را پیدا نمایند باید به كتابهاى شهید مطهرى مراجعه كنند

ب) همه ما مى‏دانیم كه براى ساختن یك بناى محكم و پایدار، قبل از آن كه مصالح خوب و با كیفیّتى را به كار گیریم نیازمند یك نقشه دقیق و معقول هستیم تا بر اساس آن، پایه و شالوده محكمى ایجاد و نصب ستونها و بالابردن دیوارها آغاز شود. كسانى كه در وادى تفكّر قدمى برداشته‏اند این حقیقت مهمّ را دریافته‏اند كه اگر انسان پایه‏هاى تفكّر خویش را بر اساس اصول قطعى و خدشه‏ناپذیرى استوار نكرده باشد دیر یا زود در برابر امواج سهمگین سؤال و شبهه، نه تنها توان مقاومت و پاسخگویى ندارد بلكه در دانسته‏هاى قبلى خویش نیز تردید مى‏كند و سرانجام خسته و ناامید، با حسرت فرصتهاى از دست رفته در انتظار آینده مبهم و بى¬ثمر خویش مى‏نشیند. درست مانند كسى كه بهترین مصالح ساختمانى را در زمینى سست و شنى به كار مى‏برد و با كوچكترین لرزه جز تلّى از خاك و سنگ بى‏مصرف در برابر خود نمى‏بیند.

براى فرار از این عاقبت شومِ فكرى، باید ابتدا اصول قطعى و محكمى را بپذیریم و آنگاه قدم به قدم در مسیر علم و دانش گام برداشته، با استدلال مناسب به استقبال مسائل مختلف برویم. البته این توهّم پیش نیاید كه قرار است مقلّد بى چون و چراى افكار و نظرات شهید مطهرى باشیم، زیرا به جز كلامى كه متّصل به سرچشمه وحى است، هرچه باشد در تضارب افكار عرصه‏هاى علمى دستخوش تحوّل و تكامل مى‏گردد. بلکه غرض آن است كه نردبان اندیشه خود را در جاى محكمى قرار دهیم و بهترین زیر بناى فكرى آن است كه مقام معظم رهبرى (دام ظلّه) در مورد آن فرموده‏اند: آن چیزى كه ما مى‏توانیم بگوییم این است كه: «مبناى فكرى انقلاب» تفكّرات شهید مطهرى است و لا غیر.

ج) هر یك از ما معمولاً جاى خالى مطالب سودمند، جذّاب، روان و متنوّع را در مطالعات خود احساس مى‏كنیم. نیازى كه بسیارى از ما داریم معرّفى منابع مناسبى براى گسترش مطالعه و كسب اطّلاعات عمومى و اسلامى بیشتر و كارآمد است. (البتّه این درخواست و احساس نیاز معمولاً در هیاهوى زندگى امروزى و یكنواختى كشنده آن گم مى‏شود ولى در خلوت تنهایى خود متوجّه این نقص بزرگ مى‏شویم.)

مجموعه كتابهاى شهید مطهرى ‏قدس سره به عنوان كتابخانه نسبتاً جامعى از علوم اسلامى منبع مناسبى براى بالا بردن سطح آگاهى‏ها و پركردن اوقات فراغت همه ماست. حضرت امام خمینى‏قدس سره در سومین سالگرد شهادت استاد فرمودند:

 آثارى كه از او هست بى‏استثنا همه خوب است و من كس دیگرى را سراغ ندارم كه بتوانم بگویم بى‏استثنا آثارش خوب است، ایشان بى‏استثنا آثارش خوب است.

د) یكى از مشكلاتى كه هنگام بررسى افكار بروز مى‏كند رعایت نكردن نظم منطق پاسخ گویى است. به عنوان مثال گفتگوى یك كارمند با ارباب رجوع را در نظر بگیرید كه هیچ‏كدام متوجّه تقاضاى طرف مقابل نمى‏شود و بدون توجّه به سخنان او با حرارت و عصبانیّت بر گفته خود پافشارى مى‏كند؛ یا جوانى كه با قصد شركت فعّال در جمع دوستانش، مطالب و شواهد مختلفى را با هیجان تعریف مى‏كند ولى متأسّفانه به علّت نا¬آشنایى با «منطق گفتار» هم خود ناراحت و سرخورده مى‏شود و هم دوستانش او را به پراكنده‏گویى و عدم جذابیّت متّهم مى‏كنند.

همه ما در ارتباط با دیگران نیازمند شیوه‏اى علمى و كارآمد براى رعایت نظم و منطق پاسخ گویى هستیم و كسانى كه اندك آشنایى با ادبیّات شهید مطهرى‏ قدس سره دارند مى‏دانند كه كتابهاى ایشان روشى بدیع و مفید را در فهم مسائل و چگونگى پاسخگویى، آموزش مى‏دهد. حضرت امام خمینى ‏قدس سره در دومین سالگرد شهادت ایشان فرمودند: «او با قلمى روان و فكرى توانا در تحلیل مسائل اسلامى و توضیح حقایق فلسفى با زبان مردم و بى قلق و اضطراب به تعلیم و تربیت جامعه پرداخت. آثار قلم و زبان او بى استثنا آموزنده و روانبخش است

خلاصه این كه مجموعه كتابهاى شهید مطهرى ‏قدس سره از هر زاویه‏اى كه مورد بررسى قرار گیرد بى نظیر و مطالعه آنها بسیار مفید و ضرورى است
برچسب ها: شهید مطهری، روز معلم، آثار شهید، سخنان مقام معظم رهبری، در خصوص شهید مطهری،  
نوشته شده در تاریخ جمعه 1393/02/12 توسط حوزه مقاومت بسیج دانش آموزی فاطمه زهرا(سلام ا... علیها)