تبلیغات
رهپویان خورشید - 100 اختراع که جهان را تغییر دادند

 
میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد. برگزاری اردوی زیارتی مشهد مقدس ویژه مدیران حلقه صالحین سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی ومدیریت جهادی میلاد باسعادت امام جعفر صادق (ع)و پیامبر رحمت و مهربانی مبارک باد
2  _ سطح شیبدار(inclined plane) 
2.4 ملیون سال قبل از میلاد


سطح شیبدار ، که معتقدند پیش از هر ماشین اولیه دیگر مورد استفاده قرار گرفته بر مفهوم ساده ای مبتنی است : وقتی که باید جسمی از ارتفاع پایین به ارتفاع بالاتری حرکت داده شود، برای حرکت بر یک شیب تند نسبت به شیب کند نیروی بیشتری لازم است. همین امر وقتی ما موقع کوهنوردی بدن خود را حرکت می دهیم ، جسم سختی را هل می دهیم وسیله ی نقلیه ی چرخ داری را پیش می بریم یا وسیله نقلیه موتوری را می رانیم ، مصداق دارد. هر چه شیب کند تر باشد ، نیروی کمتری مورد نیاز است. بشر اولیه کشف کرده بود که بالا کشاندن اجسام از یک سرازیری راحت تر از بالا کشیدن مستقیم آنها از یک صخره است . سر انجام ، آنها متوجه شدند که اگر شیبی وجود نداشته باشد ،آنها می توانند با تکیه دادن کنده های درخت یا تیرک هایی به شیب تند آن را بسازند و شیب را کندتر کنند. آنها همچنین دریافتند که می توانند خاک یا سنگ را کنار پرتگاهی کپه کنند و یک سطح شیبدار دائمی به وجود آورند. سازنده های مصری در طرح های ساختمانی عمده ای نظیر اهرام از چنین سطوح شیبداری استفاده میکردند.
سطوحی که با شیبهای معینی ( یا درجه شیب) ساخته شده باشند قرنهاست که در جاده سازی مورد استفاده قرار گرفته اند و امروزه هم از آنها استفاده می شود. پله ها و نیز شیب راه هایی که افراد معلول برای کنار گذاشتن پله ها از آن استفاده می کنند ، شکلی از سطوح شیبدار است.